RecensieVersterker

SPEC RSA – EX1000 geïntegreerde versterker

Update 24 februari 2026

Een nieuwe versterker van SPEC vind ik altijd iets bijzonders. De nieuwe RSA-EX1000 geïntegreerde versterker is de laatste aanwinst. Een versterker in de hogere regionen van het leverprogramma van SPEC. Versterkers blijven jarenlang in productie bij deze Japanse fabrikant. 

Het inmiddels rijke leverprogramma van SPEC bevat naast versterkers ook allerhande randapparatuur, analoog en digitaal. Maar het meest speciaal blijven toch de versterkers. Die alles behalve standaard zijn.

We hebben een paar jaar geleden al mogen spelen met de 2-box eindversterker, de RPA-MG3000 en zijn dan ook best benieuwd wat deze nieuwe telg brengt.

Een stukje geschiedenis

SPEC werd in 2010 opgericht door Shirokazu Yazaki, een man met een rijke historie bij bekende Japanse audiofabrikanten. Een man ook met een liefde voor buisversterkers en grote hoornluidsprekers. Zijn doel was om deze kwaliteit ook met klasse-D versterkers te evenaren en/of te verbeteren. Dat in een tijd dat de klasse-D techniek nog als weinig serieus voor high end audio werd aangezien.

Samen met mensen als Tsutomu Banno werd de uitdaging aangegaan. De SPEC klasse-D versterkers worden ontwikkeld of het een exclusieve buisversterker is. Met veel tweaken en luisteren tot op component niveau. Met papier in olie condensatoren, custom made voeding elco’s, zeer exclusieve geproduceerde Mica condensatoren, behuizingen uit combinaties van staal, aluminium en verschillende soorten hout, enz. Inderdaad, tweaken en tunen zoals we dat vooral kennen van single ended triodeversterkers, waar ook ieder gebruikte component op waarde wordt geschat. Dit kennen we bijna niet meer anno 2025.

Toen de eerste SPEC versterker, de SPEC- RSA F33REX, op de markt kwam, was dat toch de start van een kleine revolutie. Zondermeer de best klinkende klasse-D versterker dat dan toe. Kostbaar maar subliem. 

De eerste versterker van SPEC,  de RSA-F33EX. (foto: SPEC)

SPEC is daarna nooit op de lauweren gaan rusten en blijft met passie doorgaan met het ontwikkelen en bouwen van bijzondere audioapparatuur.
Yazaki is een paar jaar terug aan zijn welverdiende pensioen begonnen. Tsutomu Banno is nu de Chief Engineer.

De SPEC RSA-EX1000

Het lijkt een goede zet van het team van SPEC om naast de fysiek best wel omvangrijke eindversterker broers een versterker te brengen die alles onder een dak heeft.

De dubbel mono uitgevoerde RPA-MG1000 eindversterkers vragen om excessief veel ruimte. Beide stereokanalen bestaat uit twee grote behuizingen, het versterkerdeel en het voedingsdeel. Je hebt voor stereogebruik dus een viertal (!) grote kasten in de luisterruimte. SPEC wilde hiermee duidelijk een statement maken.

De helft kleiner, maar nog steeds flink in omvang is de RPA-MG3000 eindversterker. Waarbij de ene behuizing de stereo eindversterker huisvest en de andere de voedingen hiervoor. We waren nogal onder de indruk van deze versterker toen deze bij zowel Marco als ik een tijdje mochten logeren.

De SPEC RSA-EX1000 op het audiorek

One-box

De RSA-EX1000 is een complete geïntegreerde versterker, met volumeregelaar en een zestal ingangen, in XLR en Cinch, in één grote behuizing. 450 mm (b) × 180 mm (h) × 523.5 mm (diep). En 28 kg schoon aan de haak. Wat het apparaat meteen beter hanteerbaar is. Voor mij had het nog wat kleiner gemogen, maar ik kan deze versterker goed plaatsen in mijn audiorek.

De behuizing is uit dit plaatwerk opgetrokken waar alleen de sandwich topplaat meer dan 10 mm dik en vele kilo’s in gewicht is. Voor extra afscherming zijn de binnenwanden gecoat met EMC verf. Hoe dit werkt en wat EMC is, wordt hier mooi uitgelegd.

Het front heeft twee grote draaiknoppen, de kanaalkeuzeschakelaar en de volumeregelaar. De power schakelaar is verstopt onder de inham in het midden van het front.

Huisstijl

De vormgeving is zo SPEC als het maar kan. Zoals je een McIntosh, Luxman of Accuphase vanaf grote afstand al als zodanig kunt herkennen, is dat bij SPEC niet minder uitgesproken. Met het typische houtwerk, uit verschillende houtsoorten opgebouwd, met de inmiddels bekende roodbruine kleur.

Tsutomu Banno is zelf cellist en benadert zijn versterkers of het muziekinstrumenten zijn. Het spruce hout dat is gebruikt voor de behuizingen wordt bijvoorbeeld ook voor het bouwen van cello’s en violen gebruikt.

De afwerking is van buiten, en zoals later blijkt, ook van binnen, om door een ringetje te halen. De RSA-EX1000 heeft ondanks het fysieke formaat een prachtig en vriendelijk design. Een hoge aaibaarheidsfactor zullen we maar zeggen. Zolang je het apparaat niet te vaak hoeft te tillen…

De achterkant

Een blik op de achterkant.  (foto: SPEC)                    

Een tekort aan ingangen zal er niet snel zijn. Twee paar ingangen zijn gebalanceerd uitgevoerd met XLR terminals en drie paar ingangen met cinch. Eén paar XLR en één paar cinch ingangen heeft een 0 dB/ -6 dB schakelaartje gekregen. Wat altijd handig kan zijn om de luidheid van verschillende bronnen dichter bij elkaar te brengen.
De luidsprekerterminals zijn van oerdegelijke kwaliteit en kunnen zowel losse draadeinden, spades als banaanstekkers aan.
Wat ik wel mis is een pure eindversterker mode, zoals de RSA-M99 die wel heeft.

Aandachtspuntje

Een punt van aandacht is de vrij lage ingangsimpedantie die SPEC toepast. 7,5 kOhm is voor een moderne solid state DAC/ audiostreamer of phonoversterker geen probleem, maar een (bron)apparaat aansluiten dat met buizen in de uitgang werkt zal problematisch kunnen zijn.

Binnenkant

De binnenkant van de SPEC met de RVS afschermkappen

De binnenkant is goed gevuld maar ziet er overzichtelijk en erg netjes uit. Alle elektronica is in eigen huis ontwikkeld. De verschillende modules hebben een RVS afscherming gekregen. Als deze er worden afgeschroefd komt de elektronica in zicht.

De power FET’s zijn met een klein koellichaam uitgerust. Groter is niet nodig, gezien de altijd koele werking. Bij klasse-D versterkers staan de vermogens FET’s (Field Effect Transistor) nooit in gedeeltelijke geleiding maar of op geen geleiding of op maximaal. Of het een schakelaar is. Dan wordt er nagenoeg geen warmte in de transistor gestookt.

Dit type snelle vermogens FET’s waren er nog niet in de tweede helft van de  jaren 70 van de vorige eeuw, toen Sony kwam met de TAN-88, een klasse-D eindversterker voor audiogebruik. Wat toen nog ‘PWM versterker’ werd genoemd (Pulse Width Modulation).
Iedereen was het er over eens dat dit een grensverleggende versterker was, maar, naar later bleek, ook niet bepaald ongevoelig voor storingen.
Maar Sony liet er wel weer mee zien dat ze een echte audiopionier waren in die dagen.


De flink uit de kluiten gewassen R-core kern voedingstransformator, ook afgeschermd met een stevige RVS kap, zorgt na de gelijkrichting en buffering met twee enorme elco’s van 15.000 uF voor meer dan voldoende energie. Parallel aan deze elco’s staan papier in olie condensatoren plus Mica condensatoren (uit eigen keuken). Door de hele schakeling zie je dit soort tweaking en tuning.

De binnenkant van de SPEC zonder de RVS afschermkappen. Alleen die van de transformator heb ik laten zitten.

Single Ended Triode?

Het is wel duidelijk wat de filosofie van de ontwikkelaars is. SPEC benadert de versterkers of het om single ended versterkers gaat. En dat werpt al 15 jaar zijn vruchten af. De RSA-EX1000 doet qua karakter eerder aan het verslavend fijne karakter van een mooie single ended buizenbak denken dan aan een solid state versterker. Maar dan zonder de nadelen als een beperkt uitgangsvermogen, verouderende buizen en kritische keus van het luidsprekersysteem. En natuurlijk ook zonder het hoge energieverbruik van een buisversterker.

Afstandsbediening

Er is een externe afstandsbediening voor het regelen van de volume bijgeleverd. Met een, niet zo heel mooi, een beetje SPEC onwaardig, klein aluminium kastje voor de ontvanger en een prachtig gemaakte AB uit een solide stuk geanodiseerd aluminium.

Zoals bij alle SPEC versterkers die ik ken is dit een ondergeschoven kindje. Tsutomu Banno vindt echter dat het inbouwen van de elektronica voor een afstandsbediening de weergavekwaliteit van de versterkers niet ten goede komt. Hoe weinig dat ook zal zijn, hier worden liever geen concessies gedaan. Omdat hier het volume met de Bespoke Audio Co. TVC wordt geregeld, blijft de AB gewoon in de doos.

foto's: SPEC

Luisteren en tweaken

SPEC versterkers zijn duidelijk geen apparaten die voor het leeuwendeel met softwaresimulaties worden ontwikkeld en puur op zo perfect mogelijke specificaties op papier worden gemaakt. Of er daarnaast ook nog naar geluisterd wordt? Het lijkt er sterk op dat dit anno nu geen echte prio meer is bij veel fabrikanten.
Lange luistersessies, tweaken, weer luisteren enz… kost nu eenmaal te veel tijd en geld. Helaas is anno nu veel audioapparatuur tot eenheidsworst geworden. Maar gelukkig zijn er nog fabrikanten als SPEC, waar ieder product iets speciaals moet zijn.

Enkele van de verschillende speciale componenten die SPEC gebruikt. (foto's: SPEC) 

Lage bijkomende kosten en duurzaamheid

Wat direct opvalt is dat de RSA-EX1000, zoals alle versterkers van SPEC, altijd het hoofd koel houdt. Het grote voordeel van de klasse-D schakeling. Of de versterker nu 24/7 aanstaat, op een hoger dan normaal volume wordt gespeeld, het maakt allemaal niks uit. De behuizing, en de elektronica voelt altijd koel aan.

Als er geen muziek speelt is het opgenomen vermogen uit de wandcontactdoos ook maar 15 VA. Met andere woorden: als je normaal met energie verslindende dikke buizenbakken speelt, of met pure klasse-A versterking, de SPEC zichzelf automatisch terugverdient. Als je deze maar lang genoeg blijft gebruiken.

De voedingsbuffer (foto: SPEC)

De eindtrappen met de filterspoelen.

Onderhoudsarm

Nog los van het onderhoud natuurlijk, dat bij goed geconstrueerde klasse-D versterkers heel laag zal zijn. Voedingselco’s staan nooit op standje-stress door de lage omgevingswarmte waarin ze moeten werken. PCB’s (de printplaten met koperbaantjes in een versterker) verouderen niet tot nauwelijks.
Kom daar maar eens om bij een hete Klasse-A versterker of een buizenbak met PCB’s (printplaten). Buisversterkers met de (eind)buizen op PCB’s vind ik overigens sowieso te idioot voor woorden.  

Topklasse

En als klap op de vuurpijl klinken de SPEC versterkers ook nog eens zo goed dat er maar weinigen dit weten te evenaren. Dan is het niet zo vreemd dat ik 8 jaar geleden van het een op het andere moment groot fan van dit bijzondere Japanse merk ben geworden. En dat enthousiasme is bepaald niet kleiner geworden, terwijl er toch met regelmaat concurrerende versterkers in het audiorek zijn gezet.

Als er daar eentje bij had gezeten die me een groter zwitserleven gevoel had gegeven? Dan was ‘ie waarschijnlijk permanent in het audiorek geplaatst. Het is gewoon nog nooit gebeurd! En na de magische ervaringen met de RSA-EX1000 vermoed ik ook niet dat dit ooit nog gaat gebeuren.

SPEC weet als geen ander de ‘Big Sound’, het vloeiende geluid, de  transparantie en de organische feel, ervaringen die we vooral kennen van de betere buizentechniek, met moderne techniek te evenaren. Ik durf zelfs te zeggen: te verbeteren. Ronduit indrukwekkend.

Let wel: ik zeg niet dat de SPEC versterkers de allerbeste versterkers zijn op deze aardkloot. Ik denk het wel natuurlijk, maar dat is puur subjetief. Ik kan het, zoals er op de hele aardkloot geen reviewer te vinden zal zijn, natuurlijk nooit weten. Al is het alleen al omdat er teveel kandidaten zijn om ze allemaal aan de tand te kunnen voelen. Ofwel: schier onmogelijk. 

Ik kan wel zeggen dat ik zelf nog nooit een versterker, er dat zijn er toch best wel een flink aantal geweest, in huis heb gehad die me een beter geluid gaven dan die van SPEC. Deze SPEC's nemen bij mij de eerste 5 plaatsen van de ranglijst in. Waar deze RSA-EX1000 fier op de nummer 1 positie staat.

Ervaringen en beslommeringen

Het was weer een prachtig avontuur om met de nieuwste SPEC RSA-EX1000 te mogen spelen. In de langere periode dat de versterker in mijn audiorek stond was het genieten van de bovenste plank. Waar de nieuweling zich onderscheidt van mijn trouwe SPEC RSA-M99 metgezel, naast het zeg maar gerust heftige prijsverschil, is nog een stap meer aan magie in het altijd o zo belangrijke middengebied. Stemmen klinken zo natuurlijk. De ruimte waarin de muziek speelt is zo tastbaar. Bij de RSA-EX1000 ligt dit nog een trede hoger op de ladder dan bij de al zo geweldig mooie RSA-M99.

Het mooie houtwerk van de EX1000, met de hoofdschakelaar onder de frontplaat. (foto: SPEC)


Kostbaar

Ik besef heel goed dat we her hier over een kostbare versterker hebben. Het prijskaartje dat aan deze formidabele SPEC versterker hangt zal voor de meesten ons vele bruggen te ver zijn. 

Gelukkig bieden alle versterkers van SPEC veel van die heerlijke familietrekken. Ook de meest ‘eenvoudige’.
De RSA-777EX geïntegreerde versterker of de RPA-W7EX stereo eindversterker, bieden al zo veel kwaliteiten. De laatstgenoemde was de versterker die mij aan boord van de SPEC-trein trok. Met een ticket: ‘enkele reis’…

Bekijken we uit een absoluut perspectief dan is de SPEC RSA-EX1000 een nagenoeg compromisloze topversterker die een muziekliefhebber tot aan het eind van bestaan dagelijks kan dienen met een muziekbeleving in een mate die ik niet eerder zo heb ervaren. Ik zal ‘m missen… maar tel mijn zegeningen met de RSA-M99 in het audiorek. Niemand hoeft medelijden met me te hebben…integendeel (grijns).

Op de meetbank

Het uitgangsvermogen is door SPEC conservatief opgegeven. Ik meet 126 watt in 8 Ohm en 252 watt in 4 Ohm. De ingangsgevoeligheid bij opengedraaide volumeregelaar laat 194 mV zien voor vol vermogen. Met de -6 dB schakelaar in wordt de ingangsgevoeligheid 388 mV.

De THD+n (totale harmonische vervorming plus ruis en brom) is laag. Bij 1 watt uit 0,008%, bij 10 watt 0.01% en bij 50 watt 0.016%.

Ook heel typisch SPEC is het bij klasse-D versterkers broodnodige laagdoorlaat filter, aan de uitgang van de eindtrap. Vaak wordt dit filter in de feedbacklus meegenomen zodat het geen invloed meer heeft van de wisselende invloed van de luidsprekerimpedantie op de frequentierespons. SPEC zet het uitgangsfilter buiten de negatieve feedback aan de uitgang. Dat heeft als nadeel dat verschillende weerstandbelastingen een net wat minder mooie vlakke frequentierespons boven 30 kHz laten zien. Het optimum ligt bij een 5 Ohm belasting, dat de meest vlakke frequentierespons laat zien.

Het opgenomen vermogen uit de wandcontactdoos is erg laag. Bij de volumeregelaar helemaal dicht neemt de versterker slechts 15 VA op. Bij uitsturing naar 2 x 50 watt (continu) meet het 133 watt. Het rendement, en dus energieverbruik, van de EX1000 zal geen enkele milieuactivist aansporen om voor je deur te gaan protesteren.

Epiloog

SPEC versterkers zijn niet zomaar in een A, B, AB of D, zelfs niet in een solid state of buis, hokje drukken. SPEC is een klasse op zichzelf. En omdat ze gemaakt zijn om heel veel jaren probleemloos mee te kunnen, is het niet onwaarschijnlijk dat het de laatste versterker is die je aan zult schaffen. Een bijzondere versterker voor mensen die nog helemaal in het luisteren naar muziek op kunnen gaan. Iedere dag weer…

Ondanks de forse aanschafprijs wil ik toch heel warm aanbevelen om eens met de RSA-EX1000 kennis te gaan maken. Al is het maar voor één keer. Ook als de vraagprijs je ver boven het hoofd uitsteekt. Hou dan in het achterhoofd dat ook de kleinere SPEC versterkers qua karaktertrekken duidelijk naaste familie zijn van deze SPEC reus.

SPEC RSA-EX1000 geïntegreerde versterker: 39.000 euro. 

Site fabrikant
Importeur Nederland en Duitsland

Het SPEC team van links naar rechts: Tsutomu Banno, Sonomi Saitou, Masami Takei en Yasuhiro Yamakawa. (foto: SPEC)

Nawoord en update (24-02-2026)

Bovenstaand verhaal is bijna een jaar geleden opgetekend door mij. Het was ook geen enkel probleem om verder te leven met mijn trouwe SPEC RSA-M99 versterker. Maar toch... ik ben de RSA-EX1000 nooit vergeten. De SPEC RPA-3000 heeft hier in in 2022 al een onvergetelijke indruk achtergelaten, maar is veel te groot voor mijn audioruimte. Daar heb ik me gemakkelijk overheen kunnen zetten. Maar de RSA-EX1000 paste wel perfect bij mijn audiorek... En ik kreeg zowaar een mooi aanbod om deze klasbak nog eens ruime tijd in huis te krijgen, te danken aan een geplande lange vakantiereis van de importeur. Ik keek daar al weer naar uit...

Laatstgenoemde vertelde me niet lang daarna dat de toplijn van SPEC per 1 maart 2026 een fikse prijsverhoging zou krijgen, waarmee deze totaal buiten mijn mogelijkheden zou komen. Toen werd ik echt een beetje onrustig. De knopen werden geteld, door de zure appels gebeten, gewikt en gewogen voor de kogel door de kerk ging. Er moest nu dan toch maar permanente plek in mijn audiorek worden vrijgemaakt voor een SPEC RSA-EX1000. En die is er nu ook... Echt een droom die uitkwam! Ik heb me wel een paar keer in mijn arm moeten knijpen, maar het is echt waar.


Dick van de Merwe

Dick van de Merwe is in de eerste plaats een muziekliefhebber met een voorkeur voor de analoge weergave, zijn platenspeler, de tape en cassettedecks en (goed ontworpen) hoornluidsprekers. Reeds vanaf 1997 deelt hij zijn kennis via geschreven en on-line media. Daarnaast schreef hij vele recensies voor de hi-fi bladen HVT en Vi-fi. Dick's adagio is: 'Een dag geen muziek is een dag niet geleefd'.

One thought on “SPEC RSA – EX1000 geïntegreerde versterker

  • Hessel Veldman

    Gefeliciteerd met je aanwinst Dick! Dat moet wel een heel bijzondere versterker/ deal zijn om zo’n stap te zetten! Veel luisterplezier gewenst

    Beantwoorden

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.